Struktura PZD

ORGANY SAMORZĄDU NA SZCZEBLU KRAJOWYM (III instancja)

 

Krajowa Rada PZD
Na czele Krajowej Rady stoi Prezes Związku, który reprezentuje Związek na zewnątrz i kieruje jego pracami. Krajowa Rada składa się od 39 do 55 osób.
Posiedzenia Krajowej Rady zwołuje Prezes lub z jego upoważnienia wiceprezes. Posiedzenia powinny odbywać co najmniej 3 razy w roku.

 

Prezydium
W celu realizacji zadań statutowych Krajowa Rada powołuje ze swego grona Prezydium. Prezydium składa się z 7 – 11 osób w tym prezesa, wiceprezesów i sekretarza. Krajowa Rada może upoważnić Prezydium do niektórych wykonywania zadań. Prezydium KR PZD dokonuje ocen, podejmuje uchwały i wydaje wytyczne.

 

Krajowa Komisja Rewizyjna
Krajowa Komisja Rewizyjna składa się z 11 – 15 członków.

Do jej zadań należy kontrola nad działalnością organizacyjną, gospodarczą i finansową Związku.

Krajowa Komisja Rewizyjna dokonuje także oceny wyników rocznej działalności Krajowej Rady oraz bada i weryfikuje sprawozdania finansowe, opracowuje sprawozdania i wnioski na Krajowy Zjazd Związku oraz stawia wniosek o udzielenie Krajowej Radzie absolutorium. Komisja nadzoruje również działalność okręgowych komisji rewizyjnych.

 

ORGANY SAMORZĄDU NA NA SZCZEBLU TERENOWYM (II instancja)

 

Okręgowe Zarządy PZD

Okręgowy Zarząd jest ogniwem Polskiego Związkuy działkowców.

W tej chwili funkcjonuje 26 oddziałów okręgowych. Organami samorządu Związku oddziału okręgowego są okręgowy zjazd delegatów, okregowy zarząd, okręgowa komisja rewizyjna.

 

Działalność OZ regulują przepisy Statutu PZD (§ 74-79). Okręgowy zarząd składa się z 19 – 39 członków. Posiedzenia okręgowego zarządu zwołuje prezes lub z jego upoważnienia wiceprezes. Posiedzenia okręgowego zarządu powinny odbywać się co najmniej trzy razy w roku. Tryb pracy okręgowego zarządu określa regulamin uchwalony według zasad określonych przez Krajową Radę. Regulamin podlega rejestracji przez Krajową Radę.

W celu realizacji zadań określonych w § 75 okręgowy zarząd powołuje ze swego grona prezydium. Prezydium składa się z 7 – 11 osób, w tym z prezesa, wiceprezesa (wiceprezesów) i sekretarza (sekretarzy). Prezydium okręgowego zarządu dokonuje ocen, podejmuje uchwały, wydaje wytyczne we wszystkich sprawach określonych w § 75, z wyjątkiem pkt 1 – 7.

 

Okręgowa Komisja Rewizyjna PZD
Składa się z 7 – 11 członków wybranych przez okręgowy zjazd Związku. Okręgowa komisja rewizyjna przeprowadza kontrolę działalności okręgowego zarządu oraz wszystkich komisji problemowych co najmniej dwa razy w roku, a kontrolę rodzinnych ogrodów działkowych w miarę potrzeby.

Okręgowa komisja rewizyjna dokonuje badania i weryfikacji sprawozdań finansowych okręgowego zarządu oraz zbiorczego sprawozdania finansowego z rodzinnych ogrodów działkowych. Przeprowadza także kontrole na polecenie Krajowej Komisji Rewizyjnej, a ponadto nadzoruje komisje rewizyjne rodzinnych ogrodów działkowych.

 

ORGANY SAMORZĄDU NA SZCZEBLU RODZINNYCH OGRODÓW DZIAŁKOWYCH (I instancja)

Zarząd rodzinnego ogrodu działkowego
Składa się z 5 – 11 członków. Posiedzenia zarządu zwołuje prezes lub z jego upoważnienia wiceprezes. Posiedzenie należy zwołać także na żądanie co najmniej 1/3 liczby członków zarządu, na żądanie komisji rewizyjnej lub na polecenie organu nadrzędnego. Posiedzenia zarządu powinny odbywać się co najmniej raz w miesiącu.

Do zarządu należy:
reprezentowanie interesów ogrodu i jego członków,współpraca z wyższymi organami Związku, terenowymi organami samorządu i administracji rządowej oraz zakładami pracy,nadawanie członkostwa Związku i przydzielanie działek oraz prowadzenie rejestru członków danego grodu,prowadzenie rejestru osób ubiegających się o przydział działek,utrzymywanie w należytym stanie urządzeń ogrodu stanowiących własność Związku,zwoływanie walnych zebrań członków Związku danego ogrodu i składanie sprawozdań z działalności organizacyjnej, gospodarczej i finansowej oraz opracowywanie planów pracy, preliminarzy finansowych, jak również innych wniosków wymagających uchwały walnego zebrania,gospodarowanie funduszami, przeznaczonymi na potrzeby ogrodu w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami i planem finansowym uchwalonym przez walne zebranie członków danego ogrodu,opracowywanie planów oraz realizacja inwestycji i remontów zgodnie z trybem i zasadami obowiązującymi w Związku,prowadzenie rachunkowości i sprawozdawczości oraz niezbędnej dokumentacji, zgodnie z obowiązującymi przepisami finansowymi i instrukcjami Związku.

Prezes rodzinnego ogrodu działkowego reprezentuje jego interesy i kieruje pracami zarządu.

 

Komisja Rewizyjna ROD
Składa się z 3 – 9 członków. Do kompetencji komisji rewizyjnej należy badanie całokształtu działalności zarządu rodzinnego ogrodu działkowego i poszczególnych komisji problemowych, powołanych przez zarząd oraz składanie odpowiednich wniosków na walnych zebraniach.

Komisja rewizyjna dokonuje badania sprawozdania finansowego i stawia stosowne wnioski na walnym zebraniu członków ogrodu. Komisja rewizyjna co najmniej dwa razy w roku dokonuje kontroli działalności finansowo – gospodarczej i organizacyjnej zarządu.